Датчик наддуву турбіни
Датчик тиску наддуву турбіни
Багато водіїв дуже часто бажають збільшити потужність свого автомобіля, щоб і їхати швидше і перетворити свій транспортний засіб, підносячи його на більш високий рівень. Це можна зробити, встановивши турбонаддув та датчик наддуву турбіни, правда самостійно такого організовувати не рекомендується. Така технічна операція проводиться на спеціалізованих сервісах, але основний і перевірений варіант – заводська модернізація.
Основні особливості датчика наддуву турбіни
Щоб знати, як працює і для чого потрібен датчик наддуву турбіни, потрібна розбірка положень про турбонаддув. Найпопулярнішим і досить поширеним вважається турбонаддув із турбокомпресором, який замінив механічний компресор. Потужність двигуна підвищується через штучне нагнітання повітря, що багато разів збільшує надходження паливоповітряної суміші по циліндрах. Ця система має значний мінус через серйозне підвищення температури, яка може призводити до деформації або навіть детонації всередині циліндрів.
Щоб уникнути такого явища, потрібно встановлювати такі додаткові елементи:
- 1. Датчик наддуву турбіни.
- 2. Ще один активний охолоджувач.
- 3. Запчастини, що регулюють ступінь стиснення.
Саме весь цей комплект може забезпечити злагоджену та безпечну роботу турбонаддува. При виході з ладу хоча б однієї деталі, її потрібно терміново замінити, не наражаючи на небезпеку автомобіль і оточуючих. Всі такі запасні частини має кожна велика авторозбірка, де їх можна купити за хорошими цінами, за відмінної якості.
Конструкційні характеристики датчика турбіни
Датчик наддуву турбіни розміщується між двома важливими елементами - турбокомпресором і колектором впускного типу. Такий датчик спрямований на контроль наддувного тиску, передаючи його на електронний блок управління.
Виробництво цих деталей відбувається за мікромеханічною та товстоплівковою технологіями, які мають досить хороші характеристики та функціональність. Основні елементи датчика: чіп, діафрагма, тензорезистори. Електросхема допомагає збільшити мостову напругу, яка допомагає електронному блоку визначити тиск впускного колектора.
Якщо датчик наддуву турбіни буде неправильно працювати або вийде з ладу, це може викликати відключення турбонаддува, хоча у виняткових варіантах він продовжить роботу в небезпечному режимі. Допомогти у вирішенні цієї проблеми може якісна діагностика, яка покаже, що саме зламалося – датчик або турбонаддув.