Датчик тиску наддуву
Датчик тиску наддуву повітря у впускному колекторі
Більшість досвідчених водіїв та автовласників вважають, що датчик тиску наддуву повинен встановлюватися на всі автомобілі, які виробляються з турбокомпресором. За допомогою цього пристрою відбувається контроль роботи турбіни та її стану, щоб водій зміг вчасно дізнатися про зміни та помітити неполадки.
Робота та види датчиків
Якщо дивитися загалом, то датчик тиску наддуву зовні дуже схожий на стандартний манометр, а встановлюється він залежно від виду та модифікації транспортного засобу.
На сьогоднішній день існують два види датчиків:
- 1. Механічний – встановлюються за допомогою виведення спеціальної трубки до салону автомобіля.
- 2. Електронний – монтаж передбачає вихід у салон лише дротів.
Розбірка особливостей установки визначає деякі складності при підключенні механічного вигляду датчиків, хоча він є більш точним. Незалежно від модифікації пристрій підключається до регулятора тиску і відноситься до системи контролю функціонуванням мотора. Кожен із видів відрізняється зручністю та простотою в експлуатації, а показники точні зі швидким відгуком.
Пристрій та особливості роботи датчика тиску наддуву
Датчик тиску наддуву розташовується між турбокомпресором, а також впускним колектором. Принцип роботи полягає у контролі за тиском, а вихід з ладу датчика може призвести до повного вимкнення турбонаддуву. При заглушеному моторі атмосферний тиск однаковий з показниками впускного колектора.
Контролювання спостереження за тиском наддуву дуже схоже на контроль рециркуляції вихлопів. При виході показників за встановлені норми протягом тривалого часу сповіщають водія про збої в роботі та можливі неполадки. Тому важливо спостерігати за показниками датчика та своєчасно усувати несправності. Саме для цього і встановлюється датчик тиску наддуву, але при окремих випадках потрібно звертатися до сервісного центру для діагностики, яка може показати поломку турбнаддува, а не датчика.
Комплектуючі запчастини для турбонаддува та датчики, допоможе купити авторозбірка, де є безліч оригінальних деталей, практично на всі марки та моделі автомобілів.
Перевірка точності функціонування датчиків здійснюються на заглушеному моторі, коли відбувається включення запалювання та безпосередньо запуск двигуна. Цей проміжок якнайкраще показує точність визначення інформації.