Бачок головного гальмівного циліндра
Бачок головного гальмівного циліндра в авто
Основним елементом у системі гальмування транспортного засобу виділяється головний гальмівний циліндр. Щоправда не можна говорити про основні та другорядні частини, бо гальмівна система має працювати повністю як один злагоджений механізм, без збоїв та некоректної роботи. Аж не зайвий і бачок головного гальмівного циліндра, який зберігає спеціальну рідину, поступово заповнюючи її в системі гальм.
Основні особливості гальмівного бачка
Функціонування головного гальмівного циліндра ґрунтується на можливості спеціальної рідини передавати тиск на поршні. Для цього важливу роль відіграє також і бачок, який розташовується прямо над циліндром і має з'єднання з секціями завдяки отворам.
Для того, щоб визначити рівень рідини, розбирання не потрібне, тому що бачок виробляється напівпрозорим. У нових і сучасних автомобілях є датчики, які показують рівень рідини на блок управління. У разі опускання рідини до критичного рівня, нижче встановленої норми – спалахує спеціальна лампочка, що попереджає водія.
Тому слід виділити такі основні функції бачка головного гальмівного циліндра:
- 1. Зберігання оптимальної кількості рідини, якої буде достатньо для нормальної роботи з огляду на певний запас.
- 2. Компенсація рідини при нестачі або незначних втратах.
- 3. Контролює стан рідини, долив або заміну нової речовини.
- Бачок головного циліндра не можна вважати простою банкою зі спеціальною рідиною, тому що це важливий компонент у системі, що виконує свої функції.
Види бачків та можливі поломки
Бачок головного гальмівного циліндра може виготовлятися з металу або пластику. Другий варіант вважається найпоширенішим через надійність, хороші технічні характеристики, а також доступну вартість. Хороші запчастини за нормальними цінами має також авторозбірка - місце з відмінним вибором оригінальних деталей, які можуть прослужити ще довгий час, не поступаючись новим за якістю. Металеві бачки використовуються в окремих випадках, переважно у вантажівках або старих автомобілях.
З головних поломок можна виділити вихід з ладу різних прокладок і ущільнювачів, потріскані хомути і сам бачок, які потрібно купити і замінити. За рівнем гальмівної рідини потрібно обов'язково стежити, щоб не допустити проблем у майбутньому, які в більшості випадків призводять до виходу гальмівної системи з ладу.