Блок керування форсунками
Блок управління автомобільними форсунками
Автомобілі з карбюраторами спочатку випускалися без оснащення різними системами, через механічне управління функціонуванням. Інжекторні вже виробляються з оснащенням різноманітної електроніки, що допомагає обробляти всіляку інформацію та сигнали. Допомагає в цьому блок управління форсунками.
Види форсунок
Форсунка по-іншому називається інжектором, тому безпосередньо впливає на працездатність даної системи живлення та впорскування, дозуючи паливо, розпорошуючи його в камері згоряння. Використання форсунок не обмежується певним видом двигунів, тому доступний у бензиновому та дизельному варіанті. Розбираючи продуктивність і спосіб упорскування, можна поділити форсунки на такі види:
- 1. електромагнітна - найчастіше зустрічається на бензинових моторах і не відрізняється особливо складною конструкцією. Пристрій складається з електромагнітного клапана, сопла та голки.;
- 2. електрогідравлічна – переважає на дизельних двигунах та складається з камери керування, дроселі впускного та зливного типу, а також електромагнітного клапана.
Дані види вже дещо застаріли, але продовжують використовуватися у виробництві, лише зрідка піддаючись модернізації. Найсучаснішим і покращеним пристроєм є п'єзоелектрична форсунка, яка відмінно підходить дизельним моторам, маючи найшвидшу продуктивність, більш точно дозуючи упорскування пального.
Всі складові конструкції має якісне авторозбирання, де купити оригінальні запчастини, буде економніше і краще, ніж китайські нові у спеціальних автомобільних магазинах.
Особливо це стосується фільтра форсунки, який незалежно від наявності паливних та повітряних, є заключним бар'єром для забруднень. Регулювання системи відбувається за допомогою блоку керування форсунками, який пов'язаний із центральним блоком. Фільтри можуть промиватись, але ця операція не завжди допомагає, а найчастіше виявляється марною.
Проблеми з форсунками
При виникненні проблем з форсунками, слід ретельно та якісно підбирати запасні елементи, із можливою заміною блоку управління. Його слід купувати таким самим, як передбачено виробником, тому що вся система підігнана точно і до найдрібніших деталей.
Неприємності можуть виникнути від попадання води в паливо, через пил і бруд, а також від неправильної установки деталі на місце. Недосвідчені працівники можуть зіпсувати все неякісною затяжкою, хоча й без цього згодом ущільнювачі можуть прикипіти та вийти з ладу.