Трубки масляної системи

Трубки масляної системи змазки

   Кожен двигун, бензиновий або дизельний, а також всі комплектуючі, що рухаються, постійно потребують мастила, яке забезпечує масло - важливий елемент, що забезпечує оптимальну продуктивність. Трубки масляної системи зазнають великих навантажень, тому і виробляються з якісних матеріалів, міцними та стійкими до різноманітних впливів.

Призначення масляної системи

     Конструкційне розбирання показує, що всі автомобільні двигуни складаються з величезної кількості комплектуючих деталей, більша частина яких постійно рухається відносно один одного, піддаючись тертю та серйозному зносу. Щоб сила тертя не призводила до негативних наслідків і не вивела мотор з ладу, потрібне відмінне, постійне та своєчасне мастило, яке не допустить сухого тертя, забезпечуючи стабільну роботу всіх деталей та елементів силового агрегату, який краще працюватиме, без труднощів та швидкого зносу.

     Сучасна мастильна система дбає про виконання таких функцій:

  1. Зменшення сили тертя між деталями.
  2. Охолодження деталей, яке здійснюється після постійної циркуляції олії по трубах.
  3. Видалення сміття та дрібних частинок нагару із зазорів.
  4. Захист деталей та поверхонь від корозійного впливу завдяки масляній плівці, що постійно покриває деталі та додаткових присадок, що входять до складу олії або використовуються додатково.

Рекомендації щодо догляду та можливі проблеми

Мастильна система надає ефективну роботу для мотора тільки у разі постійного, ретельного та своєчасного догляду. Насамперед варто виділити оптимальний режим для запуску двигуна, особливо при холодній температурі. Простий автомобіль передбачає стікання олії в піддон, що призводить до відсутності мастила, внаслідок чого запуск відбувається з великими навантаженнями, і працює поки не з'явиться масляна плівка. Для цього потрібно недовго прогрівати двигун перед поїздкою, що дозволить підвищити і температуру масла.

    З несправностей мастил можна виділити лише дві:

  1. Підвищена витрата масла – спостерігається через відсутність герметичності в трубах, кріпленнях, прокладанні картера, масляного насоса, а також при механічних пошкодженнях цих елементів.
  2. Низький тиск масла – неполадки в масляному насосі, засмічення фільтра, тріщини в трубах та вихід з ладу датчика тиску.

     Придатні запчастини для заміни або ремонту можна купити на авторозбиранні, де представлений оптимальний асортимент комплектуючих за доступними цінами.