Паливний насос низького тиску

Паливний насос низького тиску ПННТ

     Сучасні двигуни, незалежно від виду використовуваного пального та складових частин, мають складну конструкцію, яка передбачає необхідність правильної та ефективної роботи всіх елементів. Паливний насос низького тиску відрізняється важливістю, тому що застосовується для спрямування палива до насоса високого тиску.

Принцип роботи та особливості пристрою ПННТ

    Розбір конструкційних особливостей багатьох автомобілів показує, що паливний насос низького тиску в більшості випадків встановлюється на двигун, розташовуючись недалеко від насоса високого тиску. Дані елементи з'єднуються трубками, призначеними для правильного пересування палива, попутно проходячи фільтрацію.

     Основні режими насоса поділяються на такі види:

  1. Підготовка – рух поршня вгору.
  2. Робота – поршень прямує вниз.

     При русі, поршень піддається впливу ексцентрика, що стягує пружину, внаслідок чого спостерігається рух палива. Транспортування пального відбувається із запасом, що призводить до оптимальної та ефективної роботи двигуна. Якщо подача палива відбувається з меншою кількістю, напруга зростає і поршень може вийти з ладу.

    Паливний насос низького тиску складається зазвичай з таких частин: приводного валу, ротора, статора, розподільного диска, муфти та шестерні. Варто зазначити, що для оптимальної роботи двох насосів, високого та низького тиску встановлюється спеціальний жиклер, який допомагає створити кращі умови в камерах.

Основні види паливного насоса низького тиску

Даний пристрій виконує дуже важливу роль і використовується практично на всіх автомобілях. Він допомагає викачувати паливо з бака і перенаправляє його до інших пристроїв системи. Основними видами насоса можна виділити такі:

  1. Механічний - розташовується на блоці циліндрів, прикріплюючись гвинтами. Його робота залежить від колінчастого валу, а також ексцентричного кулачка. Завдяки механічному вигляду, автомобіль легко заводиться, адже достатньо лише підкачати паливо вручну, що дозволить позбутися пересихання.
  2. Електричний – насосний елемент із приводним електромотором має встановлений фільтр та датчик витрати. Схема схожа на механічну, але відрізняється наявністю електромотора.

     Необхідні запчастини можна купити на авторозборці, де є безліч якісних деталей за доступними цінами.