Бачок гідропідсилювача керма

Бачок для гідропідсилювача керма

     Комфорт та полегшення при керуванні автомобілем принесла розробка гідропідсилювача керма, який допомагає без проблем керувати пересуванням, не доставляючи серйозних зусиль. Для якісної його роботи необхідно, щоб дотримувався оптимальний обсяг олії, яку заливають у бачок гідропідсилювача керма.

Основні особливості бачка гідропідсилювача керма

    Пройшли вже часи, коли керування вантажівками, автобусами та легковими автомобілями здійснювалося з серйозними зусиллями на кермо. Все завдяки гідропідсилювачу, за допомогою якого можна розгорнути колеса легкового автомобіля чи вантажівки на місці, не витрачаючи багато енергії. Це позитивно позначається на комфорті та знижує втому водія. Гідропідсилювач відноситься до гідравлічної системи, використовуючи для роботи спеціальну олію, яка має потрібні характеристики в'язкості.

При цьому не останню роль відіграє і бачок гідропідсилювача:

  1. 1. Зберігання оптимальної кількості олії.
  2. 2. Компенсація олії при невеликих витоках, а також нагріванні.
  3. 3. За наявності фільтра – очищення олійної рідини від забруднення.
  4. 4. Розбирання сервісних функцій – контроль за рівнем, станом, доливом або заміною олії на нове.

     Тому не можна вважати бачок звичайним резервуаром, який містить олію – це важливий компонент системи, який має та здійснює встановлені завдання.

Види бачків гідропідсилювача керма

     Не дивлячись на, здавалося б, звичайну конструкцію, бачки можна розділити за функціональністю, зовнішнім виглядом, матеріалом і розташуванням в автомобілі. Відмінна авторозбірка має всі відповідні деталі, які підходять для різних марок і моделей автомобілів. Купити всі необхідні запчастини можна за доступними цінами, а якість трохи відрізняється від нових, а іноді і перевершує їх.

    За функціональністю бачки діляться на деталі з вбудованим фільтром і без нього. Перші допомагають очищати масло від забруднень, покращуючи роботу та збільшуючи експлуатаційний термін, а другі мають невелику сіточку, яка і служить замість фільтра. За конструкцією бачки поділяються на розбірні та нерозбірні, а за місцем розташування: на насосі гідропідсилювача керма, а також окремо встановлюються.

    Матеріали виготовлення стандартні для всіх деталей – метал або пластмаса. Найпоширенішою вважається саме пластик, тому що і вартість прийнятна, і надійність на високому рівні.