Випускна заслінка
Випускні заслінки на двигунах
Однією з основних видів палива є бензин, який переважає у багатьох автомобілях. Для згоряння в циліндрах він повинен бути не чистим, а змішаним з повітрям. Саме для заготівлі оптимальної суміші палива з повітрям потрібна випускна заслінка, яка знаходиться перед колектором впуску.
Особливості роботи випускної заслінки
По-іншому випускну заслінку називають дросельною, а принцип роботи досить простий – регулювання повітряного каналу. При повністю відкритому стані повітря без перешкод надходить у впускний колектор, а при закритому доступ обмежується. Щоб визначати, на який кут відкривати заслінку, передбачені датчики, що безпосередньо пов'язані з блоком управління і передають сигнали щодо збільшення кількості паливної суміші, для оптимальної продуктивності.
При більшому вугіллі відкриття заслінки та повітря надходить досить багато, підвищуючи обороти мотора, якщо показник невисокий, відповідно і обороти нижче.
Розбірка всього пристрою показує, що сама по собі дросельна заслінка є круглою пластиною, яка повертається по своїй осі, закриваючись або відкриваючись на повну. Установка відбувається усередину корпусу, де розташовується також привід, регулювальник холостого ходу та спеціальний датчик. Водночас такий пристрій можна назвати дросельним вузлом.
Конструкція та особливості роботи схожі для карбюраторних та інжекторних двигунів, лише з невеликими змінами у сучасних автомобілях. Сам корпус випускної заслінки додатково бере участь у системах охолодження, вентиляції картера та уловлювання парів пального.
Складові випускного вузла
Конструкція випускного вузла не обмежується лише заслінкою, маючи також у складі:
- Регулятор холостого ходу.
- Механічний чи електричний привід.
- Датчик положення.
Всі запчастини, які необхідно замінити або додати, є в такому відмінному місці, як авторозбірка, де відразу можна купити їх за оптимальними цінами, що не б'ють по бюджету.
Якщо випускна заслінка перестає відповідати і реагувати на імпульси, що йдуть від датчика положення, то можна отримати неприємності та неполадки в роботі двигуна. Оберти стануть плаваючими, а на холостому ході вони матимуть підвищені показники. Витрата палива значно збільшиться і стане абсолютно неконтрольованою.
Тому слід приділяти велику увагу правильної функціональності, не допускаючи поломок та виходу елемента з ладу.