Стартера
Стартер - пусковий агрегат
Автомобільний стартер є однією з найважливіших деталей транспортного засобу, який безпосередньо відповідає за запуск двигуна. Принцип роботи складається із забезпечення першорядного обертання коленвала з необхідною для цього частотою.
Головні особливості стартерів
Загалом, стартер є невід'ємною частиною будь-якого транспортного засобу, який представляє конструкцію з чотириполюсного електричного мотора, що має постійний струм, що отримується від акумулятора. Потужність може бути різноманітною, залежно від певної марки та моделі автомобіля, хоча багато бензинових двигунів можуть запускатися і від стартера з потужністю не більше 3 кіловат.
Мотор дбає про вироблення енергії, яка необхідна для пересування автомобіля. Це досягається за рахунок оборотів колінчастого валу, від яких працює все електричне обладнання транспортного засобу. Але якщо двигун знаходиться в нерухомому стані він не може викликати ні електроенергії, ні моменту, що крутить, тому і вимагає запуску і розкрутки. Саме за це і відповідає стартер, разом із акумуляторною батареєю.
Пристрій та функціональність стартера
Якщо подивитися загалом, то пристрій стартера не є нічого складного, а завдання виконує дуже важливі:
- 1. корпус – електричний двигун, який виконаний у циліндричній формі з оцинкованої сталі. Цей електромотор містить сердечники та обмотки збудження;
- 2. якір – являє собою вісь, яку виготовляють із легованої сталі та запресовують сердечник із колекторними пластинами;
- 3. втягувальне реле – використовується для з'єднання стартера із замком запалювання та подачі живлення на електричний мотор стартера;
- 4. бендикс – це обгінна муфта, яка є роликовим механізмом, що передає момент, що крутить.
Також, у конструкції присутні: приводна шестерня, щітки та щіткотримачі, які призначаються для підвищення потужності стартерного електродвигуна. Сьогодні багато стартерів мають дещо іншу форму і відрізняються один від одного, але в цілому наведені вище складові використовуються в більшості випадків.