Підшипник ступиці
Підшипники ступиць
Керованість та працездатність транспортного засобу, а також безпека водія з пасажирами забезпечує основний елемент ходової частини – підшипник маточини. Неправильне встановлення, поломки або зношування пристрою можуть призвести автомобіль до неконтрольованого стану з серйозними та непередбачуваними наслідками.
Складові, види та характеристики підшипників маточок
Так як підвіска автомобіля відповідає за виконання великої кількості функцій і піддається дуже серйозним навантаженням, то основним її завданням є забезпечення комфортного та правильного керування автомобіля. Щоб забезпечити надійність посередині осі поворотного кулака та маточини, зазвичай встановлюються кілька підшипників, закріплюючись за допомогою шайб та гайок. Завдяки їм і невеликому розбиранню можна налаштовувати і регулювати притискання роликів, щоб уникнути або виправити люфти.
З огляду на відсутність надійного захисту, зношування підшипників дуже швидке і потребує постійної уваги через забруднення та вплив на цілісність сальника. Також, може бути недостатнє мастило та корозійні прояви, за якими потрібно стежити та вчасно виправляти.
Підшипник маточини зазвичай складається з таких складових:
- кільця: зовнішнє та внутрішні;
- сепаратор;
- тіло кочення.
Всі вищезазначені елементи мають невеликий розмір і відрізняються великим експлуатаційним терміном, який буде дотримуватися лише у разі якісної установки. Визначальним фактором є і регулювання через певний час і в залежності від навантажень. У ходовій частині можуть використовуватися: радіальні кулькові та роликові, а також комбіновані радіально-упорні роликові.
Особливості заміни
Підшипник маточини не відноситься до деталей, які можна відремонтувати, тому важливо при появі несправностей та неправильної роботи відразу змінювати їх. Купити оригінальні запчастини з відмінною якістю можна на авторозборці, де вони не відрізняються технічними характеристиками від нових, а іноді навіть краще за них.
Замінювати підшипники маточини слід при появі наступних ознак:
- серйозне нагрівання маточини;
- люфт колеса;
- чутний гул при пересуванні.
Підшипники замінюються за допомогою спеціальних випресувань, що дозволяють досить просто витягувати зламаний пристрій із гнізда. Народні умільці часто застосовують для зміни молоток, але це робити не рекомендується, адже можливі різноманітні деформації та помилки у подальшій роботі.