Трос перемикання передач

Трос перемикання передач КПП

    Коробка перемикання передач в автомобілі є складною і дуже важливою частиною трансмісії, виконуючи основне завдання – зміна передавального числа від двигуна до провідних колес. Трос перемикання передач відповідає безпосередньо за зміну швидкісних режимів, допомагаючи при включенні тієї чи іншої передачі.

Особливості та принцип роботи троса перемикання передач

     При розбиранні коробки передач, яка має тросовий привід, можна побачити складну конструкцію з безліччю взаємодоповнюваних запчастин, завдяки яким здійснюється правильне перемикання передач, відтак і зміна моменту, що крутить. Дана конструкція допомагає позбавлятися деяких проблем і труднощів, що виникають при певних ситуаціях, а також зменшується навантаження на двигун, при перемиканні швидкісних режимів, уникаючи надмірних вібраційних коливань.

     Трос перемикання передач конструкційно виглядає як міцний канат з певним числом жилок і встановлюється в надійний та гнучкий металевий корпус із пластиковою оболонкою. На кінцях троса розташовані втулки (шарніри-маятники), що дозволяють елементам обертатися відносно один одного. Шток, що закріплюється на канаті, оснащується шарнірним наконечником, призначеним для об'єднання механізмів управління, коробки перемикання передач і троса. Для кращої та максимально ефективної експлуатації всі з'єднання герметизовані втулками та ущільнювальними елементами.

     Основні види тросів перемикання передач такі:

  1. Стандартні.
  2. Низькофрикційні.
  3. Високогабаритні.

Які можуть бути проблеми та їх ознаки

     Для тривалої та ефективної роботи троса дуже важливо підтримувати їх герметичність, своєчасно перевіряти ущільнювачі та тримати в цілості захисний чохол. Якщо виявлено тріщини, прориви та інші пошкодження, то краще все замінити на нове або купити відповідні запчастини на авторозбиранні, яка пропонує найширший асортимент оригінальної та якісної продукції за доступними цінами.

     Також про несправність тросика говорять такі ознаки:

  1. Самомивільне вимикання передач.
  2. Утруднене або неможливе включення.
  3. Шуми та тріски в коробці.

     Також такі фактори можуть означати й інші поломки, які в більшості випадків відбуваються через перегрівання пристрою, а також при природному зносі певних деталей.