Стабілізатор задній
Задні стабілізатори в автомобілі
Для того, щоб забезпечити оптимальний комфорт при пересуванні та проходженні перешкод, потрібен якісний стабілізатор задній та передній. При їзді по поганому дорожньому покриттю помітні крени навіть на найдорожчих моделях, тому необхідно збільшити стійкість і знизити доцентрову силу.
Стабілізатор задній – що це таке і принцип роботи
Розбір різних моделей автомобілів показує, що конструкція стабілізатора дещо відрізняється, але практично завжди складається з:
- Втулки.
- Важіль.
- Стійки.
Ця деталь допомагає забезпечити краще зчеплення коліс та комфортну керованість, створюючи всі умови для безпечного руху. Сам по собі стабілізатор – це кругла штанга спеціальної форми, виконаної з металу, за допомогою якої з'єднуються певні елементи підвіски автомобіля. Форма може бути різною та виготовляється відповідно до особливостей конкретної марки та моделі авто.
Принцип роботи дуже простий і схожий на торсіон – колесо, яке спрямовується по зовнішньому радіусу, притискається через вплив доцентрової сили, а внутрішнє намагається відірватися, чого не допускає стабілізатор, що вирівнює навантаження.
Незважаючи на важливість роботи, не завжди установка стабілізатора є затребуваною, особливо для позашляховиків, які оснащуються мостом із залежною підвіскою, здатним реагувати на великі навантаження. Але багато фахівців відзначають чудові можливості при керуванні саме зі встановленим стабілізатором і радять купити оригінальні якісні запчастини на авторозбиранні, де є надійні та перевірені комплектуючі.
Переваги, недоліки та заміна стабілізатора
Стабілізатор має просту конструкцію, але вимагає відмінної кріпильної опори, втулок, тяг і спеціальних кісточок, які допомагають впоратися з максимальними навантаженнями. При цьому стабілізатор може забирати функціональність незалежної підвіски, знижуючи її перебіг. Це загрожує втратою оптимального контакту коліс із дорожнім покриттям.
Проте конструктори та розробники намагаються із застосуванням сучасних технологій виправляти всі недоліки новими розробками, які враховуватимуть усі проблеми при пересуванні різних перешкод на дорозі. Деякі додають гідроциліндри, гідронасос, а також встановлюють адаптивну підвіску.
Ремонтні роботи потрібні при деформації штанги, а також при сильній зношеності комплектуючих та нещільному приляганні. Заміну можна проводити самостійно, але краще звернутися до фахівців, які виконають усі роботи якнайкраще.