Стабілізатор, деталі кріплення
Стабілізатори, кріпильні деталі
Однією з важливих та обов'язкових елементів у підвісці автомобіля, є стабілізатор, деталі кріплення та інші його складові деталі, які забезпечують правильний перерозподіл навантаження на пружні запчастини підвіски. Запчастини, які разом утворюють відмінну систему стабілізації, зовсім непомітні, а завдання на них покладаються максимальні.
Стабілізатор, деталі кріплення та принцип роботи
При зверненні уваги на розбирання принципу роботи стабілізатора, можна сказати, що деталь забезпечує зменшення кренів автомобіля при поворотах, перешкоджаючи перекиданню. Цей елемент також сприяє комфортному керуванню, маневреності транспортного засобу та безпеці водія з пасажирами.
Стабілізація відбувається шляхом перерозподілу навантаження – одна стійка опускається, а інша відповідно піднімається, причому чим сильніший нахил, тим більший опір стабілізатора, який в основному складається з таких комплектуючих:
- Металевого стрижня – розпірка поперечного вигляду, що виготовляється із пружинної сталі. Ця деталь є основним елементом стабілізатора, а його форма залежить від розташування інших запчастин під дном автомобіля.
- Стійок, які також називаються тягами – сполучні елементи, що сполучають стрижень, важелі та стійки підвіски. На обох кінцях встановлюються шарнірні з'єднання, завдяки яким забезпечується рухливість.
- Деталі кріплення – втулки, хомути, сайлентблоки, які потрібні для міцного закріплення, із забезпеченням обертання балки.
Види стабілізаторів, плюси та недоліки
Стабілізатор розділяється в основному на передній і задній, а також до них можна додати і активний. Залежно від особливостей різних моделей автомобілів визначається необхідність встановлення одного з них, хоча в більшості випадків передній завжди встановлюється.
Активний стабілізатор забезпечує відмінну перевагу – він керований і може змінювати жорсткість відштовхуючись від дорожніх умов. Додатково цьому сприяє застосування гідроциліндрів, які можуть встановлюватись замість стійок та втулок.
Головним недоліком застосування стабілізатора є менший хід підвіски, а у позашляховиків погіршується прохідність, з ризиком вивішування колеса та втрати з'єднання з дорожнім покриттям. Але ці проблеми вирішує активний стабілізатор або адаптивна підвіска, купити які можна на авторозбиранні, що має відмінний асортимент оригінальних деталей за доступними цінами.