Система запалювання, розжарювання

Запчастини системи запалення та розжарювання

     Запуск двигуна автомобіля має відмінність залежно від того, бензиновий він чи дизельний. Система запалення, розжарювання є чи не найголовнішою, бо без неї транспортний засіб не працюватиме і не рухатиметься. Запуск бензинових силових агрегатів відповідає свічка запалювання, а дизельним допомагає свічка розжарювання.

Головні особливості та відмінності

      Основною відмінністю цих систем є схильність до певного виду мотора і палива, що цілком зрозуміло навіть без розбирання конструкції і принципу роботи. Для бензинового двигуна система складається з комутатора, переривника та розподільника, а також свічки запалювання та датчика імпульсів, а дизельний має свічку розжарювання, яка не тільки допомагає завести автомобіль на холоді, а й підтримує правильну температуру в камері згоряння.

     Якщо показник температури буде відрізнятися від оптимального лише на кілька градусів, це може призвести до серйозних поломок і дорогого ремонту. Саме тому система розжарювання така важлива – підбираючи найкращий кут випередження упорскування палива, відбувається його повне згоряння в необхідний час, від чого циліндри працюють із найвищою ефективністю.

     До системи запалення, вимоги такі:

  1. Обов'язкова наявність іскри в циліндрі в залежності від його роботи.
  2. Надання оптимального моменту запалювання.
  3. Надійність та достатня енергійність іскроутворення.

Несправності системи запалення та розжарювання

     Система запалювання схильна до появи неполадок, але при встановлених оригінальних та якісних запчастинах, які можна купити на авторозборці, шанс на поломку знижується у багато разів. Це стосується й системи напруження, тому що завдання в цих механізмах однакове, незважаючи на будову та конструкційні особливості.

     До головних причин, що ведуть до поломок, виділяються: перегорання, закисання і нагар на свічках запалення, окислення контактів, механічні пошкодження та неполадки в блоці керування. Система напруження іноді може мати неправильний кут випередження упорскування, але його легко відрегулювати для ефективної роботи. Причини для поломки також можуть бути механічні пошкодження та знос деяких деталей.

     Ігнорувати поломки не можна, адже від цих систем безпосередньо залежить, наскільки якісно буде заводитися мотор з подальшим його функціонуванням.