Шатун

Шатуни в двигунах внутрішнього згоряння

     Така дуже важлива деталь, як шатун, призначається для забезпечення з'єднання поршня і колінчастого валу, перетворюючи поступальний рух у обертальний. Виробництво передбачає використання особливо міцних видів металу, в основному сталі, але зараз часто вживаються і титанові сплави.

Основні особливості шатунів

     Використання шатуна почалося дуже давно, ще в третьому столітті нашої ери, але тоді це було задіяно для пилок. У машинобудуванні ця деталь з'явилася вже в 16 столітті і з великою успішністю використовується і в даний час.

     Конструкційні особливості шатуна залежать від виду мотора, а також яка схема компонування використовується. Розміри також різняться, а основним критерієм виступає висота двигуна. Конструкція шатуна складається із трьох основних частин:

  1.       кривошипна (нижня) головка – створена для з'єднання коленвала з шатуном і найчастіше має роз'ємну структуру. Прикріплюється нижня частина за допомогою штифтів або болтів, а рознімання бувають не тільки прямі, а й косі;
  2.       поршнева (верхня) головка – є цільною, круглою вушком, для встановлення підшипника ковзання. Іноді можна зустріти трапецієподібну вушко, яка дещо знижує масу шатуна, значно зменшуючи вплив навантажень на поршневий палець;
  3.       сполучний силовий стрижень – мають більш різноманітне виконання: прямокутна, хрестоподібна форма перерізу.

Матеріали для виробництва шатунів

    Останнім часом, багато компаній, які займаються виробництвом шатунів, віддають перевагу економії ресурсів, що призводить до зменшення собівартості. Тому масове виробництво не завжди дає якісну та надійну продукцію. Але якщо вибирати оригінальні запчастини, які, можливо, вже були у використанні, такого можна уникнути.

     Для бензинових моторів найчастіше використовується спеціальний чавунний сплав, а метод – лиття. Це дозволяє зробити деталь більш дешевою та з гідною міцністю. Дизельним двигунам такий варіант навряд чи підійде, тому що вони працюють під дещо більшим навантаженням. В даному випадку використовується метод кування під високою температурою або штампування. Матеріал використовується сталь. Ковані деталі демонструють більшу міцність, але й коштують відповідно дорожче.

     Розрізняються кований від литого зовсім просто – у першого бічний шов широкий, а другий має вузький і практично непомітний. Для спортивних автомобілів та тюнінгу виготовляються шатуни з титану, що дозволяють зменшити вагу, додаючи обертів мотору.